Uzm.Psk. Fatma Elif LENGERLİ

 

Uzman Psikolog Fatma Elif Lengerli, lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünde, onur öğrencisi derecesiyle, 2009 yılında tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında Genç Hayat Vakfı ve Balıklı Rum Hastanesi’nde staj yapmıştır. Ardından İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda Yeme Bozuklukları (Prof. Dr. Başak Yücel) ve Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi (Prof. Dr. Sedat Özkan) birimlerinde 1,5 yıl süre ile gönüllü olarak çalışmıştır.

Yüksek lisans eğitimini Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji (sağlık odaklı) üzerine almıştır. Uzmanlık tezinin konusu “Tip 2 diyabet ve diyabet yönetimi üzerine nitel bir araştırma: Hastaların perspektifinden diyabet ve yönetiminde yaşanan zorluklar” dır. Yüksek lisansı boyunca Kanserli Çocuklara Umut Vakfı ile gönüllü çalışmalar yapmıştır.

Aldığı eğitimler arasında Bilişsel Davranışçı Terapiler (Doç. Dr. Hakan Türkçapar), Aile Danışmanlığı Eğitimi (Marmara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi), Ayrılık, Kayıp ve Yas Üzerine Psikoterapötik Çalışma (Psk. Dr. Serap Altekin-Türk Psikologlar Derneği), Kanser Hastaları ve Terminal Dönem Kanser Hastaları ve Aileleriyle Çalışma (Psk. Dr. Zeynep Armay), Imago Çift Terapisi 1. Düzey (Harville Hendrix, Helen Hunt-Evlilik Enstitüsü), MMPI Uygulama ve Yorumlama Eğitimi (Türk Psikologlar Derneği), Tematik Algı Testi Uygulama ve Yorumlama Eğitimi (Psk. Dr. Songül Bozkur-Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği), Rorschach Mürekkep Lekesi Testi Uygulama ve Yorumlama Eğitimi (Psk. Dr. Songül Bozkur-Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği), Temel Düzey Psikodrama Eğitimi (IPI-İstanbul Psikodrama Enstitüsü) yer almaktadır. Cinsel Terapi Eğitimi’ne (Citeb) devam etmektedir.

2012 yılından beri Uzm. Dr. Selim Başarır’ın çift ve aile terapisi yardımcı terapistliğini yapmaktadır.

Bireysel ve yetişkinlerde, Bilişsel-Davranışçı Terapi (CBT) ve Psikodinamik Psikoterapi, çiftler ile çalışırken Sistemik Çift Terapisi ve Imago Çift Terapisi yaklaşımıyla çalışmaktadır.