Love Bombing

Bir çift ilk buluşmaya başladığında, her iki tarafın da birçok iltifat, romantik jest ve tatlı hediyelerle iyi bir izlenim oluşturmak istemesi normaldir. Bu sevgi karşılıklı olduğunda, yeni başlayan bir ilişkinin sağlıklı bir işaretidir. Fakat, bazen bu davranışlar tamamen karşılıklı değildir. Partnerlerden biri çok kısa süredir tanıdığı halde partnerine karşı yoğun ve baskın şekilde ilgi gösterebilir, diğer partneri sevgi ve iltifat yağmuruna tutabilir. Henüz yeni tanımaya başladığınız partneriniz tarafından Love Bombing’e maruz kalıyor olabilirsiniz.

Love Bombing Uyarı İşaretleri Nelerdir?

Gerçek aşk ilişkilerini Love Bombing’ten nasıl ayırabiliriz?

  • Her şey çok mu hızlı?

Love bombing uygulayan kişi sizi hızlı bir şekilde şefkatle saracak ve ilk randevudan itibaren sizi hediye ve iltifat yağmuruna tutuyor olacaktır. Eğer Love Bombing’e maruz kalıyorsanız zaman geçtikçe tavırlarının değiştiğini ve kendinizi özel biri gibi hissetmek yerine sizden bir şeylere ihtiyaç duyduklarını göreceksiniz.

  • Siz kötü bir pozisyondayken kurtacınızmış gibi mi davranıyor?

Eğer Love Bombing’e maruz kalıyorsanız siz kötü bir durumdayken karşı tarafın gözleri parlayacaktır ve sizden ona hayranlık duymanızı bekleyeceklerdir. Sonunda sizi kontrol etmek için fırsat ellerine geçmiş olacaktır. Size yardım eden birisi size empatik davranıp sizin için alan oluşturur.

  • İlişkide kendinizi lunaparkta gibi mi hissediyorsunuz?

İlişkide istikrarlı bir şey yok mu? Bir an harika hissediyorken, ertesi gün kendini kötü bir insan gibi hissediyorsun.Eğer Love Bombing’e maruz kalıyorsanız lunaparkta gibi hissedebilirsiniz, yetenekli manipülatörlerdir. Size iltifat edeceklerdir ve size kendilerini harika bir insan gibi hissettireceklerdir. Sonra seni yerin dibine koyacaklar, kötüye kullanacaklar ve dünyadaki en kötü insan gibi hissetmenizi sağlayacaklardır.

Ne yapabilirsin? Kendinizi daha önce hiç yaşamadığınız gibi iniş çıkışlar bulursanız, bunun “psikolojik şiddet” olduğunu kabul etmeniz gerekir. En sağlıklı ilişkiler istikrarlı ilişkilerdir.

Peki Nedir Love Bombing?

Love Bombing, partnerlerden birinin kontrolü ele geçirmek veya karşı tarafın davranışlarını büyük ölçüde etkilemek ve kontrol edebilmek için aşırı şefkatli ve sevgi dolu olmasıdır. Love Bombing size kendinizi iyi hissettirebilir fakat oldukça manipülatiftir çünkü sizi Love Bombing’e maruz bırakan kişinin aklındaki tek şey,sizin için vazgeçilmez olmak, en çok sevilen, en çok ilgi gören, kimseye benzemeyen olmaktır. İlişkilerde herkes böyle şeyler talep edebilir fakat Love Bombing’i gerçeklikten ayıran şey love bombing yapan partnerin duygularındaki ani değişimlerdir. Bütün bunlar göz önüne alındığında aklımıza narsisizm gelebilir ve bir narsist istediklerini elde etmek için sizi yönlendiriyor olabilir. Partneriniz bir süre sizi göklere çıkarıyor, size ihtiyacınız olandan fazlasını veriyorsa; bunları sizi kontrol etmek için yapıyor olabilir.

Love Bombing bir “psikolojik şiddet” türüdür ve  manipülatif, sizi kontrol altına almak isteyen bir narsistin gizli silahı olarak kullanılabilmektedir. Eğer “Love Bombing’e” maruz kaldığınızı düşünüyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Psk Öykü Deren Taran