İntihara Ne Yol Açar?

İntihar, aileleri, toplulukları etkileyen ve geride kalan insanlar üzerinde uzun süre kalıcı etkileri olan bir trajedidir.

Sorunlara çözüm üretememek ya da zorlu yaşam koşullarıyla baş edememek, insanların kendi yaşamlarını sonlandırmalarını tek çözüm olarak görmelerine neden olabilmektedir. İntihar en sık rastlanılan ölüm sebeplerindendir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre  her yıl yaklaşık 800.000 kişi intihar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

İntihara Ne Yol Açar?

İntihara neyin yol açtığı ile alakalı olarak tek bir sebep göstermek mümkün olmamakla birlikte depresyon, intihar ile ilişkili en yaygın risk faktörüdür.Risk faktörleri arasında psikiyatrik bozukluklar, madde kullanımı, ailede intihar geçmişi bulunması ve önceki intihar girişimi yer almaktadır.

Kendinizde Veya Çevrenizdekiler İçin Uyarı İşaretleri Neler Olabilir?

Öncelikle, intiharla ilgili bütün uyarılar eşit şekilde ciddiye alınmalıdır. Ve bu uyarı işaretlerinden herhangi biriyle karşılaştığımızda, bir uzmandan mutlaka destek alınmalıdır.

Kendini öldürmekle ilgili planı olması ve bununla ilgili konuşması,

Umutsuz hissetmek,

Yaşamak için hiçbir sebep bulamamak, hiçbir şeyin önemli olmadığını dile getirmek

Kimsenin yardım edemeyeceğine inanmak

Kapana kısılmış gibi hissediyor olmak,

Alkol ve uyuşturucu kullanımında artış,

Hayatını sonlandırmak için plan yapıyor olmak,

Aileden ve sosyal çevreden izolasyon ve çevrede olan biten her şeye karşı kayıtsızlık,

Gereksiz riskler alıyor almak,

Ölümü yüceltmek ve çözüm olarak görmek

Yardımı reddetmek

Ölüm veya ölmeyle ilgili meşgul olmak intihar için uyarı işaretlerinden bazılarıdır.

Unutmamalıyız ki intihar girişiminde sosyal destek oldukça önemlidir. Kişiyi bu düşüncelerinden dolayı suçlamamalı, empatik yaklaşmalı ve ona düşüncelerini paylaşması için güvenli bir alan oluşturmaya çalışmak, intiharı önlemede önemli rol oynar.

Psikolojik Danışman Dilara Güllü